Czy można sprzedać samochód bez zgody współwłaściciela?

czy mozna sprzedac auto bez zgody wspolwlasciciela

Posiadanie współwłaściciela auta jest korzystne dla osób posiadających krótko prawo jazdy. Wielu młodych kierowców decyduje się na włączenie do umowy swoich ojców czy matek w celu zmniejszenia składki OC. Różnice potrafią być naprawdę spore i w chwili podpisania umowy takie rozwiązanie wydaje się optymalne. Innym przypadkiem skłaniającym nas do do zakupu auta na dwie osoby może być prowadzenie działalności firmowej. Bierzemy samochód z wspólnikiem i liczymy, że wszystko będzie dobrze. Problemy najczęściej pojawiają się wtedy gdy dochodzi do sprzedaży auta. Czy można sprzedać samochód bez zgody i wiedzy współwłaściciela? Co w przypadku śmierci jednej z osób? To tylko niektóre pytania, z którymi rozprawimy się w tym artykule.

Czy można sprzedać auto bez zgody i wiedzy współwłaściciela? 

Tu nie ma rozdzielności majątkowej, nie podzielicie samochodu na pół. Niestety albo stety (zależnie od punktu patrzenia i sytuacji) w świetle obowiązujących przepisów nie możesz sprzedać auta bez zgody współwłaściciela lub współwłaścicieli jeżeli jest ich więcej.

Mówimy tutaj o współwłasności w częściach ułamkowych, brzmi nieco skomplikowanie, ale sprowadza się do tego, że możesz zarządzać swoimi udziałami bez zgody pozostałych osób.

Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.

art. 199 Kodeksu cywilnego

Co to oznacza w praktyce? Teoretycznie i praktycznie możesz sprzedać swoją “połowę auta” nie pytając o zgodę drugiej strony, tylko kto normalny będzie zainteresowany zakupem udziałów w samochodzie?

Jeśli jesteś zdesperowany i sprzedasz auto osobie, która nie zweryfikuje informacji możesz liczyć się z utratą pojazdu oraz wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami.

Pełnomocnictwo współwłaściciela nie jest wystarczające do sprzedaży auta.

Gdzie są informacje o liczbie właścicieli?

Teraz krótka porada dla osób, które są po drugiej stronie i stoją przed decyzją zakupu auta. Zawsze, ale to zawsze weryfikuj zgodność informacji na umowie z dowodem rejestracyjnym. To właśnie na nim jest zawarta informacja o aktualnych właścicielach samochodu.

Nigdy nie podpisuj umowy, na której nie ma podpisów wszystkich osób. Auto powinno być kupione w obecności wszystkich zainteresowanych stron. Nawet jeśli na umowie znajduje się podpis drugiego właściciela nie możesz mieć pewności czy nie jest podrobiony a auto nie jest sprzedawane bez jego wiedzy.

Zawsze przy podpisywaniu umowy powinny być obecne osoby sprzedające auto. W Twoim interesie jest dopilnowanie aby dane zostały poprawnie wpisane i aby podpisy należały do rzeczywistych osób. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy jeździsz autem od kilku miesięcy, zainwestujesz w nie pieniądze i okaże się, że nie masz prawa do auta.

Sprzedaż auta bez wiedzy małżonka

Jedyną sytuacją, w której powyższe zasady nie obowiązują jest zakup auta od małżeństwa, w którym występuje współwłasność majątkowa. Teoretycznie żona może sprzedać auto męża bez jego wiedzy, choć nie jest tak do końca.

Dlaczego tak się dzieje? W pierwszym przykładzie omawialiśmy Kodeks Cywilny, w przypadku małżonków mówimy o Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym, który jasno wskazuje, że w trakcie zawarcia małżeństwa powstaje wspólność majątkowa. Jest to kwestia ustawowa podlegająca prywatnej regulacji. Coraz częściej mamy do czynienia z rozdzielnością majątkową, ale jak dokładnie wygląda to gdy takiej rozdzielności nie ma?

W małżeństwie wszystko jest wspólne, trochę taki socjalizm na sterydach. Każdy małżonek może dysponować w dowolny sposób wspólnym majątkiem o czym czytamy w art. 36 § 2 wspomnianego kodeksu.

Co prawda prawo przewiduje sytuacje, w których powyższe zasady nie obowiązują (art. 37 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego), jednak dotyczą one głównie nieruchomości a własność samochodu nie jest tam opisana.

Istnieje jeszcze jeden ważny aspekt, jeśli mąż lub żona dowiedzą się, że współmałżonek chce sprzedać auto bez jego wiedzy może przerwać sprzedaż. Taki sprzeciw nabiera mocy prawnej w momencie poinformowania o nim kupującego.

Rezygnacja ze współudziału

W każdej chwili jedna z osób mających współwłaścicielstwo może zrzec się swojej części udziałów w pojeździe. Taki współudziału można przenieść nieodpłatnie lub sprzedając swoją część, naturalnie wszystkie zmiany powinny zostać wprowadzone w dowodzie rejestracyjnym.

Jak sprzedać auto gdy współwłaściciel samochodu zmarł?

Pomówmy jeszcze o przykrej sytuacji, w której współwłaściciel auta zmarł i nie może dysponować swoją własnością.

W grę wchodzi kwestia dziedziczenia, auto pozostaje spadkiem i osoby do tego upoważnione mogą nim dysponować. Jeśli współwłaściciel był rodziną można skorzystać z przepisania auta w formie darowizny np. prawowity spadkobierca żona, udziela darowizny synowi (akt darowizny)

Jak sprzedać swoje udziały współwaścicielowi?

Tu mamy dobrą wiadomość, procedura nie jest skomplikowana. Jeśli postanowisz sprzedać swoje udziały, albo będziesz chcieć zakupić udziały innej strony możesz to zrobić przez zwykłą umowę kupna-sprzedaży.

Drugą czynnością jaką należy podjąć jest wizyta w Wydziale Komunikacji w lokalnym urzędzie i wyrejestrowanie osoby, od której odkupiło się udziały.

Tak właśnie wygląda sprawa sprzedaży auta w przypadku posiadania współwłaściciela. Mamy nadzieję, że artykuł rozwiał Twoje wątpliwości na wiele tematów związanych z tą sprawą. Gdy załatwisz już wszystkie formalności i postanowisz sprzedać auto, zachęcamy do skorzystania z naszego skupu aut.

You may also like these